There were 162 entries judged and 87 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stEric GrimmApparently Not A Lambic23C: Oud BruinBrewers East End Revival
3rdEric GrimmOaked Lambic33A: Wood-Aged BeerBrewers East End Revival

Best of Show – Mead

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
2ndJapheth FitzpatrickMeadM1C: Sweet Mead

Best of Show – Brewers Cup

The Brewers Cup will be awarded to the best beer brewed by a B.E.E.R. member as determined by our guest professional brewer and will be brewed at a local brewery/brew-pub.

PlaceBrewer(s)Entry NameStyleClub
1stMichael MurphyHoliday Porter30C: Winter Seasonal BeerHandgrenades

Best of Show – Pete Algerio Memorial Cup

The Pete Algerio Memorial Cup will be awarded to the best stout brewed by a B.E.E.R. member.

PlaceBrewer(s)Entry NameStyleClub
1stChristopher BonacorsaThe Sweetness16A: Sweet StoutHandgrenades Homebrew Club

Winning Entries

Table 1: American Beer (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stVincent GiordanoBigly27A7: Pre-Prohibition Lager
2ndJosh YoungmanLite Lager1A: American Light Lager
3rdFreddy RiveraLivin' Da Cream1C: Cream Ale

Table 2: European Lager (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteven Landgren
Co-Brewer: Roger & Darlene Magrin, Peter Leas, Mark Hall And Brian Albrecht
It Was A Dark & Stormy Night8B: Schwarzbier
2ndSteven Landgren
Co-Brewer: Matthias & Lucas West, Roger & Darlene Magrin, Peter Leas, Dan Kingsley, Matt Killeen And Stan Zawacki
Die Grosse Draussen6B: Rauchbier
3rdBrian RichardsPoundage4A: Munich Helles

Table 3: European Beer (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJosh YoungmanBaltic Porter9C: Baltic Porter
2ndJeff PondRegulator9A: Doppelbock
3rdJosh YoungmanDort5C: German Exportbier

Table 4: German/Britsh Beer (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stNicholas CimorelliPURE ESB11C: Strong Bitter
2ndThomas HarrisGerman Hef10A: Weissbier
3rdJustin BrainQuick Brit #@11B: Best Bitter

Table 5: Scottish/Irish Beer (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChris DolanIrish Stout15B: Irish Stout
2ndJosh YoungmanScottish14C: Scottish Export
3rdJohn HuberCoogan's Bluff15B: Irish Stout

Table 6: Dark/Strong British Beer (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChristopher BonacorsaThe Sweetness16A: Sweet Stout
2ndFreddy RiveraKringle Bells Winter Warmer17A: English Strong Ale
3rdSteven Landgren
Co-Brewer: Dan Kingsley, Mark Hall, Matt Killeen, Brian Albrecht And Jim & Marsha Haak
Dark & Silky16B: Oatmeal Stout

Table 7: American Ale (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDavid McconnThe Pale Ale Of America18B: American Pale Ale
2ndNicholas CimorelliSpring Blossom Pale Ale18B: American Pale Ale
3rdGregory SimpsonRegal Hop18B: American Pale Ale
HMJosh YoungmanSteam19B: California Common

Table 8: American Porter/Stout/Strong (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1st William Ihburg Diado Yago 20C: Imperial Stout
2ndNicholas CimorelliHoney Porter20A: American Porter
3rdChris CassattoLow Tide20C: Imperial Stout

Table 9: American/Specialty IPA (18 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBrian ShanagherPermanent Smile21A: American IPA
2ndTom BeachDredd IPA21B4: Red IPA
3rdJohn DispiritoLunatic Fringe21B: Specialty IPA

Table 10: Sour & Wild Beers (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEric GrimmApparently Not A Lambic23C: Oud Bruin
2ndDavid PhillipsPUCKER UP!23A: Berliner Weisse
3rdFreddy RiveraOld Brown Shoe23C: Oud Bruin

Table 11: Belgian/Trappist Ales (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stFreddy RiveraDubbel Dribble26B: Belgian Dubbel
2ndScott RungGingerly Saison25B: Saison
3rdBrian RichardsRussian Golden....Shower25C: Belgian Golden Strong Ale

Table 12: Fruit Beers (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJosh YoungmanRazz29A: Fruit Beer
2ndScott RungGrab A Tangerine Wheat29A: Fruit Beer

Table 13: Specialty/Alternative Fermentables (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJosh YoungmanBERLINNER34C: Experimental Beer
2ndBrian RichardsB.Rye31A: Alternative Grain Beer

Table 14: Wood Beer (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEric GrimmOaked Lambic33A: Wood-Aged Beer
2ndKen DaltonBarrelRoll33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdKen DaltonClan MacCleod33B: Specialty Wood-Aged Beer

Table 15: Meads (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJapheth FitzpatrickMeadM1C: Sweet Mead
2ndJapheth FitzpatrickCranberry Cyser IM2E: Melomel
3rdTom WeberChocolate Raspberry SwirlM3A: Fruit and Spice Mead
HMJapheth FitzpatrickCyser VM2A: Cyser

Table 16: Ciders (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPeter TrippMason's Apple CiderC1A: New World Cider
2ndTom WeberFizzy Lifting DrinkC1A: New World Cider
3rdKen OrnerPlain Jane CiderC2E: Cider with Herbs/Spices

Table 17: Spiced Beers (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael MurphyHoliday Porter30C: Winter Seasonal Beer
2ndMichael MurphyPumpkin Ale30B: Autumn Seasonal Beer
3rdFreddy RiveraPorter Rico - Rum Coconut Porter30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 18: Brown British Beer (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChris DolanHoney Badger Brown Ale13B: English Brown Ale
2ndGregg KelleyBrown Town13B: English Brown Ale
3rdJeremy GrossYeldham Road Mild13A: Dark Mild